تبلیغات
just-best - معرفی جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری – گردشگری

معرفی جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری – گردشگری

نویسنده : بهترین وبلاگ Ž سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 06:38 ب.ظ  •   مفیدستان:

جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری از لحاظ طبیعی سرآمد تمام استان‌های کشور است. اما این استان از آثار تاریخی و مذهبی فراوانی نیز دارد.

جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری از لحاظ تاریخی، مذهبی و طبیعی بسیار غنی است؛ اما بسیاری از گردشگرانی که به این استان سفر می‌کنند به دنبال کشف مناطق و جاذبه های طبیعی چهارمحال و بختیاری هستند. به تازگی بسیاری از تورهای گردشگری روی به بازدید روستاها و ارتفاعات این منطقه آورده‌اند و گردشگری مزرعه را در برنامه‌های تفریحی و بازدیدهای خود قرار می‌دهند. تجربه گذراندن یک شب با مردمان محلی و ایلات می‌تواند خاطره و تجربه شیرین برای گردشگردان داخلی و خارجی باشد. از این رو بسیاری از مردم خواهان مسافرت به این مناطق بکر کشور هستند. در این مطلب ما نگاهی به جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری که کمتر دیده شده‌اند، انداخته‌ایم.

مسجد اتابکان

این مسجد در سال ۶۰۵ هجری قمری در زمان اتابکان لر بزرگ که در منطقه چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد امروزی حکومت می کردند بنا شده است. ابعاد مساجد ۱۶*۱۷.۵ متر می باشد. بنای اولیه مسجد به خشت و گل بوده که در دوران صفویه با نمای آجری مزین گردیده است. این مسجد دارای دو درب در ضلع شمالی و غربی می باشد که درب شمالی آن در زمان قاجاریه تعویض شده و اصل درب که قدمتی حدود ۸۰۰ سال دارد در موزه شهرکرد نگهداری می‌شود. درب غربی مسجد به طرف امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون باز شده و گنبد مرکزی با ستونهای آجری و دهلیزهای محاط بر گنبد و شبستان این مسجد را از دیگر مساجد متمایز می کند.

مسجد اتابکان

برج و باروی قلعه چالشتر

قلعه چالشتر در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار با معماری اروپایی است كه با ستونهایی ایستاده از سنگ و نقش برجسته‌های دیدنی خودنمایی می‌كند. قلعه چالشتردر پنج كیلومتری شهركرد به عنوان یك اثر باشكوه از نظر معماری و هنری حجاری در ایران است. این قلعه در منطقه چالشتر واقع شده كه در دوره صفویه مركز حكمرانی چهارمحالی‌ها بوده كه به وسیله كلانتران روستاها و مناطق تحت سیطره خود را كنترل می‌كردند و پس از انتصاب حسین قلی خان به عنوان ایلخان بختیاری، در اواسط حكومت ناصرالدین شاه، حكمرانان این منطقه از حاكمیت بر چالشتر خلع و به زمین داران بزرگ تبدیل شدند. مجموعه قلعه تاریخی چالشتر كه به قلعه خانی مشهور می‌باشد، ‪۱۱۰ سال پیش در چالشتر احداث شده و در یكی از سرستونهای سنگی این مجموعه ، تاریخ ساخت آن به سال ‪۱۳۲۱هجری قمری حک شده است.

قلعه چالشتر

قلعه سورک

قلعه سورک را نصیرخان ملقب به سردار جنگ حدود ۹۰ سال پیش یعنی در اواخر دوره قاجار با معماری جالب و درونگرا بنا کرده است. این قلعه در ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد و در روستای سورک از توابع بخش کیار قرار دارد. بنای قلعه شامل ساختمان اصلی با دو طبقه زیرزمین و همکف، ابنیه جانبی شمال وجنوب آن، ورودی و هشتی در جبهه جنوب‌غربی و حمام کوچک در جبهه شمال‌شرقی است و مصالح آن از خشت و نمای آن از آجر است.

قلعه سورک

امامزاده حلیمه خاتون سرپیر

در روستای زیبای سرپیر، در شهرستان اردل ، بخش مرکزی ، بنای تاریخی – مذهبی امامزاده حلیمه خاتون قرار دارد. این بنا مربوط به دوره صفوی – دوره قاجار است . معماری بنای شامل یک حرم، رواق، راهرو و سردابی کوچک می‌باشد. این امامزاده تنها بنای سردابی آستان است که دارای تاریخی ایلخانی است و در دوره های بعد مرمت شده است. نمونه ای از این مرمت ها در کتیبه ای سنگی به تاریخ ۱۳۳۲ در بالای ورودی رواق به حرم ذکر شده است. مصالح بنای امامزاده از آجر، سنگ و ملاط گچ و گل می‌باشد.

امامزاده حلیمه خاتون سرپیر

مجموعه خانه حفیظی

این اثر تاریخی مربوط به اواخر دوران قاجاریه می باشد که در خیابان فردوسی بروجن واقع شده است. این بنا بعد از مرمت و بازسازی توسط سازمان میراث فرهنگی ،‌صنایع دستی و گردشگری استان ،‌اكنون به موزه مردم شناسی (موزه بهرامی) تبدیل شده است.

مجموعه خانه حفیظی

خانه اسد بختیاری

سردار اسعد بختیاری (۱۲۳۶ الی ۱۲۹۶هجری شمسی) از چهره های مشهور سیاسی اجتماعی تاریخ معاصر ایران و از مفاخر ملی به شمار می رود. وی از سران بزرگ مشروطیت ایران بود که نقش زیادی در تحولات کشور به ویژه در دوران نهضت مشروطیت داشت. خانه اسد بختیاری مربوط به دوره پهلوی اول است و در شهرستان کیار، شلمزار واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شمارهٔ ثبت ۱۵۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه اسد بختیاری

چشمه سرداب رستم آباد

چشمه سرداب رستم آباد در ۲۰ کیلومتری شهر اردل در استان چهارمحال و بختیاری و در ۹۰ کیلومتری شهرکرد از کوهای نزدیک روستای رستم آباد چشمه ای از دل زمین می جوشد که نام آن چشمه سرد آب رستم آباد است. این چشمه از نظر حجم آب خروجی و عظمت زبانزد خاص و عام می باشد وجود این چشمه باعث بوجود آمدن باغات میوه فراوان و مناظر مصفا گشته و طراوت خاصی را به منطقه داده است. از دیگر جذابیت های این مکان باید از کوهای اطراف، استخرهای شیلات ماهی، باغهای زیبای و معدنی بودن آب آن را نام برد.

چشمه سرداب رستم آباد

پل بهشت آباد

پل بهشت آباد مربوط به دوره قاجاری است و در شهرستان اردل، روستای بهشت آباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ مرداد ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۵۹۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل درعهد قاجار توسط یکی ازخوانین قدرتمند بختیاری بنام حسینقلیخان ایلخان بختیاری در شش کیلومتری شهر اردل در کنار روستای بهشت آباد بر روی رودخانه بهشت آباد ساخته شده است.

پل بهشت آباد

رودخانه ارمند

رودخانه اَرمند یا کارون علیا یکی از رودخانه‌های مهم استان چهارمحال و بختیاری است که از مناطق کوهستانی مرتفع شرق و دشت‌های مرکزی استان سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه ارمند، آب رودخانه سرخون را دریافت نموده و با پیوستن به رودخانه بازفت، به سد کارون ۴ می‌ریزد. حوضه آبریز رودخانه ارمند بیش از ۵۰ درصد استان چهارمحال و بختیاری را شامل شده و با متوسط آبدهی سالانه حدود ۱۰۰ مترمکعب، به عنوان اصلی‌ترین پتانسیل آب استان مطرح می‌باشد. وجود شرایط لازم (عرض و عمق کافی) جهت انجام ورزش‌های رودخانه‌ای همچون قایقرانی، دسترسی برخی نقاط رودخانه به جاده، بکر بودن منطقه، وجود جنگل‌های بلوط، قله‌های سر به فلک کشیده، آبشارهای مرتفع و دیوارهای صخره‌ای، این منطقه را از نظر گردشگری حائز اهمیت نموده است.

رود ارمند

پارک جنگلی پروز

این پارک در منتهی‌الیه جنوب چهارمحال و بختیاری و ۵۰ کیلومتری لردگان قرار دارد، فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند قد کشیده این پارک، چشمه‌های زلال، شالیزارهای پراکنده و درختان جنگلی اطراف، تصویر زیبایی را به وجود آورده‌اند. بیشتر درختان این جنگل از نوع بلوط است و فرم کوههای اطراف این پارک حیرت انگیز هستند. طول جنگل پروز در امتداد رودخانه کنار آن حدود ۸ کیلومتر است. بهترین فصل سال برای دیدن منطقه بهار و پاییز است. در این منطقه درخت‌های بلوط، بنه، زرشک و انجیر زیادی وجود دارد. در این پارک فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده‌ها و اردوهای دانشجویی و دانش‌آموزی نیز فراهم شده است.

پارک جنگلی پروز

پیشنهاد آخر

جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری را باید با دیدگاه جدیدی و متفاوتی نگاه کرد تا بتوان آن‌ها را بیشتر درک کرد و از آن‌ها لذت بیشتری را برد. اگر برای بار اول است که به این استان می‌خواهید سفر کنید می‌توانید بازدیدی از جاذبه های دیگر این استان که معروف‌تر و شناخته‌ترند داشته باشید. البته به یاد داشته باشید که برای مسافرت به این استان همیشه یک دست لباس گرم به همراه داشته باشید چرا که متوسط دمای این استان نسبت به استان‌های همجوار مانند اصفهان، یزد و … کمی پایین‌تر می‌باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی ستارهلینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب معرفی جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری – گردشگری در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :معرفی جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری – گردشگری
http://mofidestan.ir/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d8%b0%d8%a8%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%af%d8%b4%da%af%d8%b1%db%8c-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85%d8%ad%d8%a7%d9%84-%d9%88-%d8%a8%d8%ae%d8%aa/

آخرین ویرایش: - -

جمعه 4 اسفند 1396 03:59 ق.ظ
من هم مثل شما بچه ها را دوست دارم از این قبیل کارها و نمایشهای هوشمندانه!

بچه های مناسبت های فوق العاده ای را نگه داشته ام. من شما را به وبلاگ من دعوت کرده ام.
دوشنبه 30 بهمن 1396 10:24 ب.ظ
سلام، پست خنده دار مشکلی در وب سایت شما در اینترنت اکسپلورر وجود دارد، ممکن است این را آزمایش کنید؟
IE، با این حال، رهبر بازار و بخش بزرگی از افراد است
به دلیل این مشکل، نوشته های بزرگ شما را از دست خواهم داد.
دوشنبه 8 آبان 1396 09:46 ب.ظ
آها، مکالمه خوبی در مورد این نوشتار در این مکان در این وبلاگ دارم
همه چیز را بخوانید، بنابراین هم اکنون من نیز اظهار نظر می کنم.
دوشنبه 8 آبان 1396 12:43 ب.ظ
این در واقع یک قطعه اطلاعات عالی و مفید است.
من خوشحالم که این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید. لطفا ما را ببخشید
تاریخ مانند این. با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
دوشنبه 8 آبان 1396 11:56 ق.ظ
سلام، شما کار فوق العاده ای انجام داده اید. من قطعا آن را digg و شخصا به دوستانم پیشنهاد می کنم.

من مطمئن هستم که از این وب سایت سود خواهند برد.
یکشنبه 30 مهر 1396 12:16 ق.ظ
این شرم است که شما یک دکمه اهدا ندارید! من مطمئنا
به این وبلاگ عالی اهدا کنید! الان تصور میکنم
من برای نشانه گذاری و اضافه کردن RSS خوراک خود را حل و فصل خواهد کرد
به حساب Google من من منتظر به روز رسانی های جدید هستم و این وبلاگ را با آن به اشتراک می گذارم
گروه فیس بوک من به زودی گپ بزنید
دوشنبه 17 مهر 1396 06:00 ق.ظ
هی اونجا! من در حال خواندن وبلاگ شما هستم
و در نهایت شجاعت به جلو رفت و به شما فریاد می زند
از Huffman Tx! درست خواستم بگویم کار شما خیلی خوب است!
چهارشنبه 15 شهریور 1396 09:37 ق.ظ
Hi there very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb ..
I will bookmark your web site and take the
feeds also? I'm happy to search out numerous useful information here
within the post, we want work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
شنبه 7 مرداد 1396 12:10 ب.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you!
By the way, how could we communicate?
دوشنبه 5 تیر 1396 04:02 ق.ظ
بسیار چلیپا از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب در آیا واقعا حل و فصل درست با
من پس از برخی از زمان. جایی درون جملات شما قادر به من مؤمن اما تنها برای
کوتاه در حالی که. من با این حال مشکل
خود را با فراز در منطق و شما ممکن است را
خوب به کمک پر همه کسانی شکاف. که شما در واقع که می توانید انجام
من را مطمئنا تا پایان در گم.
جمعه 2 تیر 1396 07:16 ب.ظ
چلیپا از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین
اصل آیا واقعا نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون پاراگراف شما در واقع موفق به
من مؤمن متاسفانه تنها برای while.
من هنوز مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را خوب به
کمک پر همه کسانی شکاف. که شما در واقع
که می توانید انجام من می مطمئنا بود در گم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر